Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer metalize non-woven metalize fabric, laminated metallic non woven fabric and metalized woven fabric.
₹ 25 / Meter Get Latest Price
| Base Fabric | PP Spunbond |
| GSM | 85 GSM to 150 GSM |
| Lamination Material | PE Film |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Medical |
| Lamination Side | Single Side |
| Type of Bonding | Chemical |
| Use Application | Medical, Packaging, Protective Coverall |
| Fabric Width | 48 in |
| Brand | PATIDAR RADIANT BARRIER |
| Width | 800mm to 1300mm |
| Features | Recylable, Anti Bacteria, Dust Resist, Water Proof |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Silver |
| Property | Waterproof |
| Fabric Finish | Metalized, Laminated, Embossed, Coated |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| GSM | 85 TO 180 |
| Material | Polyethylene |
| Usage/Application | Garments |
| Type of Bonding | Thermal |
| Brand | Patidar Corporation |
| Features | Dust Resist, Water Proof |
| Packaging Size | Roll Foam |
| Layer Pattern | SMS |
| Color | Silver And Multi Colour |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 45 / Kg Get Latest Price
| GSM | 85 GSM to 150 GSM |
| Fabric Width | 48 INCH |
| Material | Polyethylene |
| Base Material | HDPE WOVEN FABRIC |
| Usage/Application | Agriculture, Medical, Construction, Automobile |
| Metal Type | Aluminium |
| Type of Bonding | Chemical |
| Pattern | Plain |
| Use Application | UNDER ROOF INSULATION |
| Brand | Patidar Corporation |
| Width | 800mm to 1300mm |
| Features | Anti Bacteria, Dust Resist, Recylable, Water Proof |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | Silver |
| Length | 200 MTR |
| Roll Length | 100 m |
| Weave Type | Plain Weave |
| Packaging Type | Standard Packing Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Kg
PATIDAR Metallized Woven Fabric Material
Construction
3 to 5 layer co- extruded composite material made from UV & FR reinforced PP woven fabric
with one side special highly reflective metalized film.
Applications
Our PATIDAR METW insulation are mainly used under roof decking, under attic rafters, over existing attic insulation, in floors, walls and crawl spaces, and in industrial and commercial buildings to block radiant heat coming into house through the roof during the summer and retain indoor heat generated during the winter. Also used as a moisture vapor barrier in air conditioning ductworks and cold rooms. It is used as packing material for big machine to prevent moisture and radiant heat to contact machine.
Product Benefits
· Eco-friendly, environment friendly and radiant barrier.
· PE woven fabric provides high tensile strength and durability
· Lightweight and easy handling and low cost waterproof type.
· Never use chemical bonding materials.
· PE woven fabric is used; you can sew it and easily install it on big building such a warehouse ceiling, factory building, super market, gm, container liner.
· For heavier basic weight based on order are also available.
· Different lengths and basic weight are available.
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India