Manufacturer of a wide range of products which include hot & cold insulated bag insulation material, pure aluminium foil insulations, insulated aluminum film, insulated aluminium foil, reinforced foil insulation and aluminum foil and poly insulation.
₹ 185 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | EPE FOAM |
| Material Type | EPE FOAM |
| Form | ROLL |
| Max Service Temp | 80 C |
| Application | LUNCH BAG INSULATION |
| No. Of Compartment | 1 |
| Application Area | INSULATED LUNCH BAG |
| Temperature Range | -50 to 10°C |
| Density | 16 kg/m3 |
| Facing Type | Aluminium Foil |
| Shape | Square |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Thermal Conductivity | 0.020 W/mK |
| Is it Transparent | No |
| Microwave Safe | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3mm |
| Product Brand | Patidar Corporation |
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Type | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Thickness | Up to 0.75 mm |
| Density | 16 kg/m³ |
| Facing | Double side foil |
| Sheet Size | 1.25 x 200 MTR |
| Roll Length | 200 meter |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |
| Material | Aluminium |
| Brand | Patidar Corporation |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Foil Insulations |
| Max Withstanding Temperature | 50 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Width Size | 1200 to 1250 mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
We are a trusted organization of this domain in offering a wide Pure Aluminium Foil Insulations to our valued customers. These products are manufactured from high-grade components that are sourced from the authentic suppliers of the market. Offered products are widely acknowledged by the clients for their flawless finishing and long service life. The reflective face of this material will be placed on both side and have pure aluminum for a radiation reflection higher than 95%.
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Thickness | 0.75 mm |
| Foil Side | Double side foil |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 200 MTR |
| Reflectivity | 95 % |
| Material | Aluminum |
| Brand | Patidar |
| Color | Silver |
| Roll Weight | 40 Kg |
| Substrate | Woven fabric |
| Thermal Resistance R | 1.5 m²K/W |
| Surface Finish | Plain foil |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Insulation |
| Max Withstanding Temperature | 7 to 8 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Width Size | 1200 to 1250 mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Thickness | 1MM |
| Foil Side | Double side foil |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 200 Mtr |
| Reflectivity | 97 % |
| Material | Aluminium |
| Brand | Patidar Corporation |
| Reflection Ratio | 97% |
| Packaging Type | Roll Packaging |
| Usage/Application | Under Roof |
| Max Withstanding Temperature | 7 to 8 degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Width Size | 1200 to 1250 mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Reflectivity | 95 % |
| Thickness | 1 MM |
| Foil Side | Single side foil |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 200 MTR |
| Color | Silver |
| Max Withstanding Temperature | 75 degree C |
| Usage/Application | Insulation |
| Roll Weight | USD0 kG |
| Brand | Patidar |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Reinforced Foil Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Width Size | 1000 - 1220 mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
With our rich industry experience, we have established ourselves to offer a wide array of Reinforced Foil Insulation to our valued clients. These products are manufactured by the experts using high grade quality components. Moreover, to ensure the compliance of the offered products with the defined industry standards and quality parameters, these products are tested on various levels by quality experts. Also we are providing these products at leading market price.
Features:
₹ 225 / Kilogram Get Latest Price
| Structure | PET Alu LDPE |
| Total Thickness | 100 mic |
| Thickness | 1.2 mm |
| Application | Powder Pack, Pharma Pack, Food Pack, Tea Pack, Chemical Pack |
| Pack Format | Roll Form |
| Roll Width | 1220 mm |
| Roll Length | 30meter |
| Printing Type | Unprinted |
| Material | Aluminium |
| Brand | Patidar Corporation |
| Packaging Type | Rolled |
| Usage/Application | Insulation |
| Max Withstanding Temperature | 80 degree c |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Width Size | 1220 mm |
Minimum order quantity: 500 Kilogram
₹ 48 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Thickness | 0.5 mm to 1.0 mm |
| Foil Side | Double side foil |
| Size | 1200 to 1350 mm |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 200MTR |
| Reflectivity | 97 % |
| Material | Aluminum |
| Brand | Patidar |
| Substrate | Woven fabric |
| Thermal Resistance R | 1.5 m²K/W |
| Fire Rating | Class 1 |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Plain foil |
| Temperature Range | 7 to 8 Degree |
| Usage/Application | Insulation |
| Max Withstanding Temperature | 1400 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Roll |
| Type | 2 Side Pure Aluminum Foil Insulation Materials |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 50 / SQ Meter Get Latest Price
| Thickness | 0.5 to 1 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Insulation |
| Size | 1000 to 1400 mm |
| Material | Insulation Foil |
| Max Withstanding Temperature | 50 Degree C |
| Brand | Patidar |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 25m |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 SQ Meter
Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Type | Roll Foam |
| Capacity | 100000 Meter |
| Usage/Application | BAG |
| Size | 1200 TO 1250 MM |
| Thickness | 1-3 mm |
| Brand | Patidar Corporation |
| Color | SILVER |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1200 mm to 1250 mm |
| Usage | Food Wrap |
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India