Our product range includes a wide range of insulated food delivery bags, insulated lunch bag, insulated thermal lunch bag material, lunch box insulation film and lunch bag insulation material.
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Bag Type | LUNCH BAG |
| Insulation Material | EPE Foam |
| No. Of Compartment | 1 |
| Outer Material | ALUMINIUM FOIL |
| Number Of Compartments | 3 |
| Closure Type | ROLL FORM |
| Shape | Square |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Is it Transparent | No |
| Microwave Safe | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 3 mm |
| Product Brand | Patidar Corporation |
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Number of Containers | 1 |
| Container Material | INSULATED LUNCH BAG |
| No. Of Compartment | 1 |
| Type | Lunch Box |
| Bag Material | INSULATED LUNCH BAG |
| Shape | Square |
| Material | Insulated |
| Capacity | 1500 mL |
| Color | Silver |
| Features | Insulated Bag |
| Is it Transparent | No |
| Microwave Safe | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | Patidar Corporation |
| Thickness | 5mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Material | Insulated |
| Color | Silver |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | Patidar Corporation Insulation |
| Thickness | 3mm |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Number of Containers | 1 |
| Container Material | EPE FOAM |
| Type | Thermal Lunch Bag |
| Bag Material | Fabric |
| Lock Type | SELF |
| Material | Polyester |
| Brand | PATIDAR RADIANT BARRIER |
| Features | Insulated Bag, Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Film Thickness | 125 micron |
| Roll Width | 1220 MM |
| Material | SILVER FOIL |
| Roll Length | Custom Length |
| Max Temperature | 105 C |
| Adhesive Type | Non Adhesive |
| Size/Dimension | 3MM X 1220MM |
| Pattern | SQUARE EMBOSS |
| Waterproof | YES |
| Color | SILVER |
| Brand | PATIDAR RADIANT BARRIER |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
EPE Foam Insulation is the Thermal Insulation which is made from synthetic polyethylene using advance technology. Its thermal conductivity is low as 0.30 w/mk. The structure is composed of small closed cells evenly hold tie together which make the foam to have very low permeabilty. Polyethylene has the property of chemical resistance. fire retardent low smoke emission nontoxic and durability.
₹ 45 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | EPE |
| Material Type | Insulation |
| Form | Roll |
| Max Service Temp | 80 C |
| Application Area | Lunch Bag |
| Thickness | 3MM |
| Density | 32 kg/m³ |
| Usage | Thermal |
| Pattern | Plain |
| Facing Type | Aluminium Foil |
| Facing | Aluminum Foil |
| Temperature Range | -50 to 80°C |
| Country of Origin | Made in India |
Colorful Foam Foil Insulation offered can be made available by us in different width options including from 1200 mm to 1250 mm as well as with PE coating options in different micron thicknesses. Colorful Foam Foil Insulation can be offered in printed finish using multi-color rotogravure printing technology and provides desired protection against.
|
Product Description |
|
|
Specification |
Colorful Coating/Aluminum Foil /EPE |
|
Coating |
We can coat our products in different colors. Coating can prevent the people’s eye sight when installing the products and also can make the products more durable for it can prevent the Aluminum Foil from be oxygenated easily. |
|
Aluminum Foil |
We supply 1 layer/ 2 layers/3 layers Aluminum foil to you for selection, 3 layers is much stronger than 2 layers and 1 layer |
|
EPE |
Regular Thickness: 3/4/5 MM |
|
Regular Density:28KG/M3 |
|
|
EPE color can be customized, our regular color are white |
|
|
Roll Size (M) |
Width*Length :1.2*50 |
|
Roll size can be customized with the maximum width of 1.250M |
|
|
Package |
PE Bag, we can also print the packing bag as you require |
|
Promotion |
The product can be made with fire-retardant function or without. We are always glad to get your more creative idea to make our product better and more versatile. |
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India