Leading Manufacturer of aluminium attic foil, poultry farm insulation, chicken farm insulation, pre engineering building insulation, vapor barrier packaging material and building insulation material from Ahmedabad.
₹ 45 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | RADIANT BARRIER |
| Form | HDPE WOVEN BASED |
| Max Service Temp | 80 C |
| Usage/Application | Insulation |
| Application Area | Cold Storage, Building Roof, Building Wall, Tank Insulation |
| Thickness | 1MM |
| Density | 16 kg/m3 |
| Material | Aluminium Foil Based Insulation |
| Max Withstanding Temperature | ASTM C 1263 |
| Brand | Patidar Radiant Barrier |
| Color | Silver |
| Facing | Aluminum Foil |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 260GSM |
| TENSILE STRENGTH | 200 N |
| Emissivity | 0.03 |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Material Type | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Form | Roll |
| Max Service Temp | 80 C |
| Material | Aluminium Foil |
| Application Area | Roof |
| Usage/Application | Poultry Farm Insulation |
| Thickness | UPTO 1MM |
| Density | 32 kg/m³ |
| Max Withstanding Temperature | 80 degree C |
| Color | Silver |
| Facing Type | Plain |
| Temperature Range | -50 to 80°C |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Patidar Corporation |
| Usage | Insulation Of Poultry Farm |
| Type | Poultry Farm Insulation |
| Temperature | 1400 Degree C |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
Poultry Farm Insulation is an ideal thermal Insulation paper to prevents heat from escaping or block radiant coming by pasted to surface glass wool for the purpose of reflection to increase the affection of heat insulation considering the thickness of aluminum foil is too low therefore easy to broken, here Patidar laminated aluminum foil with a layer of Kraft make it stronger.
This woven foil insulation has tough and tear-proof features. 97% reflecting foil as surface backed woven fabric which is a strong fabric, suit to application in house to barrier radiant and proof moisture. Its high tear strength, flexibility, light weight, and waterproof properties Foil woven fabric is considered as a good building material because of outstanding toughness offers greater protection against breakage during transportation, installation and usage. It will not corrupt because of 100% Inorganic raw materials, and flexible allow install in variety of shape. 97% reflecting rate, could reflective most solar energy effectively. Further, perforated materials are also available to avoid moisture and condensation problem. Patidar woven fabric foil insulation Many radiant barriers are made of metalized surfaces, which reflect about 50 to 60% of heat radiations. Our Patidar radiant barrier is a pure aluminium foil with a minimum radiation reflection of 95% (and up to 99%) In addition our extensive Research and Development activity allowed us to innovate, producing a high density polyethylene woven structure. This synthetic structure is much more resistant to moisture than paper based foil and is highly resistant to tears As the main goal of our radiant barriers is to protect Indian buildings from external heat, only the external face is reflective to the radiation It is highly advised to use our radiant barriers along with a ventilation system in order to evacuate the heat accumulated between the barrier and the tiles:
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Type | RADIANT BARRIER |
| Density | 16 kg/m³ |
| Thickness | 1 mm |
| Facing | Double side foil |
| Sheet Size | 1.22 m x 200 m |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |
| Material | Thermal Insulation |
| Max Withstanding Temperature | 60 Degree C |
| Brand | Patidar Corporation |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Insulation |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Roof Insulation |
| Fabric GSM | 100-250 GSM |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Color | Silver |
| Max Withstanding Temperature | 7 bto 8 degree |
| Material | Aluminum |
| Number of Insulation Layers | Double Layer Insulation |
| Usage/Application | insulation |
| Application/Usage | Residential/Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Patidar Corporation |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Pre Engineering Building Insulation |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
We are a trusted organization of this domain in offering a wide gamut of Under Roof Insulation Material to our valued customers. Pre Engineering Building Insulation products are manufactured from high-grade components that are sourced from the authentic suppliers of the market. Offered products are widely acknowledged by the clients for their flawless finishing and long service life. The reflective face of this material will be placed on both side and have pure aluminum for a radiation reflection higher than 95%.
₹ 48 / Square Meter Get Latest Price
| Form Factor | Roll |
| Thickness | 1220 mm |
| Brand | PATIDAR RADIANT BARRIER |
| Width | 1220MM |
| Length | 200 MTR |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| GSM | 100 gsm |
| Color | Silver |
| Density | 0.96 g/cc |
| Finish | Glossy |
| Size/Dimension | 1200mm to 1220mm |
| Tensile Strength | 25 N/mm |
| Barrier Type | Vapor |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Vapor Barrier Packaging Material |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Insulation |
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Foil Type | Aluminium foil |
| Foil Thickness | 9 micron |
| Roll Width | 1.25 m |
| Size | 8x8 ft |
| Roll Length | 200 MTR |
| Thickness | 2 mm |
| Backing Material | Woven fabric |
| Foil Side | Double side foil |
| Max Withstanding Temperature | 0 to 120 Celcius |
| Usage/Application | Celling |
| Material | Aluminium |
| Brand | Patidar Corporation |
| Color | Silver |
| Tensile Strength | 200 N |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 250-260 gsm |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
Building Insulation Material is an ideal thermal Insulation paper to prevents heat from escaping or block radiant coming by pasted to surface glass wool for the purpose of reflection to increase the affection of heat insulation considering the thickness of aluminum foil is too low therefore easy to broken, here Patidar laminated aluminum foil with a layer of Kraft make it stronger.
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Insulation Type | RADIANT BARRIER |
| Insulation Material | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Thickness | 1mm |
| Form | Roll |
| Foil Side | Double side foil |
| Max Service Temp | 80 C |
| Density | 16 kg/m³ |
| Facing | Double side foil |
| Application Area | Building Roof |
| Sheet Size | 1.25 X 200 M |
| Reflectivity | 97 % |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |
| Material | Aluminium |
| Brand | Patidar Corporation |
| Usage/Application | Insulation Of Livestock Foil |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Width | 1000 mm to 1250 mm |
| Roll Length | 60 m to 1500 m |
| Core ID | 76 mm |
| Usage | Foil Insulation |
| Fabric GSM | 100 GSM |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India