Providing you the best range of roof insulation material in india, roof insulation material, home insulation materials, reflective insulation material and heat reduction material with effective & timely delivery.
₹ 48 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Type | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Thickness | 1mm |
| Density | 64 kg/m³ |
| Size | 4 X 20 Feet |
| Facing | Double side foil |
| Sheet Size | 1.25 x 200 MTR |
| Thermal Conductivity | 0.040 W/mK |
| Material | Aluminium |
| Max Withstanding Temperature | 100 degreeC |
| Brand | Patidar Corporation |
| Usage/Application | Insulation |
| Application Area | Metal roof |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Roof Insulation Material In India |
₹ 58 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Type | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Thickness | 1mm |
| Size | 1.2mm X 40m |
| Density | 16 kg/m³ |
| Sheet Size | 1.25 x 200 MTR |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |
| Application Area | Metal roof |
| Material | Aluminium |
| Facing | Double side foil |
| Max Withstanding Temperature | 100 degreeC |
| Brand | Patidar Corporation |
| Usage/Application | Insulation |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Roof Insulation material in Gujarat |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Type | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Density | 16 kg/m³ |
| Thickness | 2 mm |
| Facing | Double side foil |
| Sheet Size | 1.25 X 200 MTR |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Insulation |
| Fire Rating | Class 1 |
| Application Area | Under deck, Metal roof |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Home roof Insulation |
| Width Size | 1200 to 1250 mm |
| Brand | Patidar Corporation |
| Size | 50 SQM |
| Type | Home Insulation Materials |
| Material | Reflective |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
We have trusted names in the industry in offering a wide range of Home Insulation Materials. The reflective face of this material will be placed on both side and has pure aluminum for a radiation reflection higher than 95%. With their high crack and weather resistance, these products are highly demanded. In addition to this, offered products can be made available in bulk quantities.
Features:
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Thickness | 1 mm |
| Foil Side | Double side foil |
| Roll Length | 100 m |
| Brand | Patidar |
| Max Withstanding Temperature | 6 - 8 degree C |
| Color | Silver |
| Roll Weight | 40 Kg |
| Substrate | Woven fabric |
| Emissivity | 0.03 |
| Application Area | Roof |
| Material | Alluminum |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
| Reflectivity | 97% |
| Roll Width | 1200 to 1250 mm |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 4 / Square Feet Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Insulation Material | RADIANT BARRIER |
| Reflectivity | 95 % |
| Form | Roll |
| Max Service Temp | 80 C |
| Thickness | 200 MTR |
| Size | 8x8 ft |
| Material | Aluminium Foil |
| Foil Side | Double side foil |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 100 m |
| Density | 16 kg/m3 |
| Usage/Application | Under Roof Insulation |
| Application Area | Building Roof |
| Facing | Aluminum Foil |
| Substrate | Woven fabric |
| Number Of Components | 7 Layer |
| Emissivity | 0.03 |
| Machine Type | Extrusion Laminated Material |
| Chemical Basis | Aluminum Foil |
| Features | Building Insulation |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Square Feet
Apply Woven fabric / Kraft Paper. which is a fabric-like material made from long fibers, bonded together by chemical, mechanical, heat or solvent treatment as backing, reflective aluminum foil as the outer surface laminated together by LDPE / acrylic adhesive, this foil insulation radiant barrier is Heavy weight, environment friendly, soft and easy to fold; usually be installed in dry environment to prevent heat conduction and thermal radiant.
Feature:
It is Heavy in weight, Heavy duty to provide superior edge tear resistance to prevent during installation. Fire retardant and will not support combusting or the spread of flames. Low emissivity to limit heat loss. Highly reflective to enhance lighting conditions.
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India