Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer peb insulation material and woven scrim laminated aluminum foil.
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Form | Roll |
| Max Service Temp | 80 C |
| Material | Aluminium Foil |
| Size | 1220 mm |
| Application Area | Building Roof |
| Usage/Application | UNDER ROOF |
| Thickness | 1 MM |
| Density | 48 kg/m3 |
| Max Withstanding Temperature | 80 Degree c |
| Color | Silver |
| Facing | Aluminum Foil |
| Shape | Square |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Patidar Corporation |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
₹ 50 / Square Meter Get Latest Price
| Product Form | Woven foil roll |
| Thickness | 1 MM |
| Foil Side | Single side foil |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Width | 1.25 m |
| Roll Length | 100 m |
| Reflectivity | 95 % |
| Brand | Patidar |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | Insulation |
| Grade | Industrial |
| Leak Proof | Yes |
| Packaging Size | 200 Mtr Per rpll |
| Material | Aluminum |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Woven Scrim Laminated Aluminum Foil |
Minimum order quantity: 500 Square Meter
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India