Our product range includes a wide range of thermal cargo cover material and thermal pallet packaging cover.
₹ 40 / Square Meter Get Latest Price
| Insulation Material | RADIANT BARRIER FABRIC |
| Form | Roll |
| GSM | 150 GSM |
| Max Service Temp | 80 C |
| Sheet Size | Roll Form |
| Reusable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Application Area | Building Roof |
| Color | Silver |
| Thickness | 1 MM |
| Coating | Laminated |
| Density | 120 kg/m3 |
| Grommet Type | RADIANT BARRIER |
| Pack Size | 1200 to 1220 mm |
| Material | Aluminium |
| Is It Transparent | No |
| Usage/Application | Carbo cover |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Product Type | roll |
| Size | 1220 mm |
| Temperature | up 100 C |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Patidar Cooperation |
| Usage | Thermal Cargo Cover |
| Location | Ahmedabad |
Minimum order quantity: 1000 Square Meter
₹ 40 / Square Meter Get Latest Price
| Width | 500 mm |
| Size | 48x48x70 Inch |
| Brand | Patidar Corporation |
| Country of Origin | Made in India |
Bhavesh Patel (Co Owner)
Patidar Corporation
Plot No 01 And 02, Opp Gajanand Irrigation Ind, Kuha Kothiya RD, NR Kenal Kuha, Daskroi
Ahmedabad - 382433, Gujarat, India